رزرواسیون متمرکز آنلاین

اصطلاح CRS در صنعت گردشگری و هواپیمایی و در کنار اصطلاح GDS خلق شده است. اصولا به استفاده از ابزارهای الکترونیکی به منظور افزایش فروش و فراهم ساختن سریع و صحیح اطلاعات درباره موجودی و قیمت محصولات و خدمات قابل رزرو استفاده می شود. به منظور آشنایی بیشتر، ابتدا به بررسی این اصلاحات و اصطلاحات مرتبط با آنها در صنعت گردشگری می پردازیم.

GDS: این اصطلاح مخفف عبارت Global Distribution System و به معنی سیستم توزیع سراسری می باشد که در سطوح بین المللی و عمدتا در صنعت گردشگری و بویژه خطوط هواپیمایی و هتلداری کاربرد دارد. یک GDS را می توان به عنوان یک پایگاه داده بسیار بزرگ در نظر گرفت که در آن اطلاعات موجودی و قیمت بلیط هواپیمای خطوط هوایی، اتاق های هتل ، اجاره اتومبیل، کشتی های گردشگری کروز و ... مربوط به کلیه خطوط هواپیمایی، کلیه هتل ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات گردشگری که عضو آن GDS هستند نگهداری شده و به صورت لحظه ای بروز رسانی می گردد و معمولا در اختیار کارگزاران و آژانسهای گردشگری بزرگ که به شکل عمده خرید انجام می دهند با قیمت کمتر قرار می گیرد. بنابراین عضویت در یک GDS برای کارگزاران و آژانسهای گردشگری کوچک مناسب و مقرون به صرفه نمی باشد.

CRS: این اصطلاح مخفف Computer Reservation System می باشد و در برخی تعاریف دیگر به عنوان مخفف عبارت Centralized Reservation System عنوان شده است. هدف اصلی در CRS ارائه اطلاعات صحیح و سریع درباره موجودی و قیمت محصولات و خدمات قابل رزرو می باشد. معمولا یک CRS برای اینکه بتواند رسالت خود را طبق تعریف ارائه شده انجام دهد باید به یک یا چند GDS و سیستم رزرواسیون خطوط هوایی و هتلهایی که عضو GDS نیستند، متصل بوده و به صورت لحظه ای اطلاعات قیمت ها و موجودی را واکشی نموده و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده یا آنها را نمایش دهد.

OTA: این اصطلاح مخفف عبارت Online Travel Agency است که به معنی یک آژانس آنلاین خدمات گردشگری می باشد و در آن مشتریان طیف وسیعی از خدمات گردشگری مانند خرید بلیط هواپیما، رزرو اتاق هتل، خرید تور، اجاره اتومبیل و ... را مشاهده نموده و آنها را رزرو و خریداری نماید. یکی از مزایای آژانس های آنلاین این است که کاربران می توانند نرخ ها و امکانات سرویس های مختلف را مشاهده، مقایسه، انتخاب و خرید نماید. همانطور که انتظار می رود یک OTA لازم است از طریق یک یا چند CRS تغذیه شود تا بتواند اطلاعات متنوع و لحظه ای را برای کاربران خود نمایش دهد.

شرکت توسعه فناوری نیکاپرداز منطبق با مفاهیمی که در بالا به آنها اشاره شد، یک سیستم نرم افزاری جامعی را با الگوی معماری توزیع شده طراحی نموده است که با استفاده از آن می توان مجموعه ای از خدمات قابل رزرو را تامین، تجمیع و توزیع نمود. این سیستم امکان بهره برداری از یک مدل کامل B2B2C در بخش خدمات و رزرواسیون را فراهم می سازد. در این سیستم می توان سیاست ها و قوانین مشخصی را برای کاربران هر سطح از لایه تامین تا توزیع مشخص نمود که بر اساس آن قیمت ها، محاسبات مالی، کمیسیون و کارمزدها به صورت لحظه ای و پویا محاسبه و نمایش داده شده و در فرایند های خرید و لغو خرید اعمال می گردد. همچنین امکان ایجاد و توزیع انواع اعتبار توسط هر تامین کننده مجاز، که پشتوانه های مالی اعتبار را فراهم نموده باشد وجود داشته و می تواند در حل بسیاری از مشکلات و مغایرت های مالی تامین کنندگان کمک نماید.

سیستم رزرواسیون متمرکز شرکت نیکاپرداز محدود به حوزه گردشگری نبوده و می توان از آن برای راه اندازی هر کسب و کاری که ارائه کننده خدمات قابل رزرو باشد مورد بهره برداری قرار گیرد. این سیستم در کسب و کارهای هتلداری، بومگردی، رزرواسیون اقامتگاه، فروش تور، بلیط هواپیما، کلینیک های درمانی و پزشکی، سیستم های نوبت دهی آنلاین، آرایشگاهها، پاساژ ها و ... قابل استفاده می باشد. معماری و طراحی سیستم به شکل ایجاد یک بازار خدماتی انجام شده است. ولی از نسخه های سبک آن می توان برای کسب و کارهای مستقل و کوچک تر نیز استفاده نمود. جهت مشاهده نسخه دمو و دریافت توضیحات بیشتر می توانید از طریق ارسال درخواست، با کارشناسان ما جهت برگزاری جلسات حضوری یا آنلاین در ارتباط باشید.