طراحی سایت سازمانی چیست؟

امروزه یکی از مهم‌ترین اقداماتی که تمام سازمان‌های دولتی و خصوصی باید انجام دهند، سرعت بخشی به روند انجام کار ارباب رجوع است. در این بین با توجه به پیشرفت تکنولوژی در عرصه خدمات آنلاین، طراحی یک وب سایت سازمانی اختصاصی بهترین کاری است که برای پیشرفت روند کاری در سازمان‌ها می‌شود انجام داد.

با طراحی سایت سازمانی بیشتر کارها و خدماتی که حتما باید به صورت حضوری و توسط یک نیروی انسانی انجام شود، به صورت آنلاین و اینترنتی و حتی بدون نیاز حضور فیزیکی ارباب رجوع انجام می‌شود. در واقع مهم‌ترین هدف طراحی سایت سازمانی از بین بردن کاغذ بازی‌های اداری و افزایش سرعت در انجام کارهاست که در واقع در آخر همه این‌ها برای خدمات بهتر به ارباب رجوع و مشتریان می‌باشد.

طراحان وب سایت‌ها سازمانی و نهادهای خصوصی و دولتی با بررسی قسمت‌های مختلف سازمان، بسته به اینکه چه نوع خدماتی را ارائه می‌دهند، طراحی سایت را شروع می‌کنند که معمولا هم سایت‌های سازمانی از دو بخش کارمندان سازمان و کاربران عمومی تشکیل می‌شود. کارمندان با ورود به بخش خود در سایت سازمان می‌توانند خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه دهند.

پس می‌توان نتیجه گرفت که امروزه هیچ چیزی به اندازه داشتن یک وب سایت اختصاصی امن، برای هیچ سازمانی واجب‌تر نیست!


مهم‌ترین مزایای طراحی سایت سازمانی 


مهم‌ترین مزایای داشتن یک وب سایت سازمانی را می‌توان در قالب 3 هدف کلی و مشترک بین تمامی نهادها و سازمان‌ها به صورت زیر بیان کرد:

افزایش رضایت ارباب رجوع از انجام کارها

جلب رضایت ارباب رجوع یکی از اهداف سازمان هاست و همواره سازمان ها تلاش می کنند تا خدمات شان به ارباب رجوع را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند. داشتن یک سایت سازمانی می تواند به تحقق این هدف کمک زیادی بکند.

کاهش مراجعه حضوری ارباب رجوع 
با مراجعه افراد به سایت سازمانی، بسیاری از نیاز ها و سوال های آن ها حل خواهد شد و بسیاری از امور را می توان به صورت غیر حضوری انجام داد و مراجعه حضوری افراد به سازمان را کاهش داد.  

انجام شدن کارهای سازمانی با سرعت بسیار زیاد

طراحی یک سایت سازمانی می تواند موجب صرفه جویی در زمان انجام امور سازمانی شود و حتی افراد می توانند در بیست و چهار ساعت شبانه روز به سایت مراجعه کنند.  

بررسی امکانات طراحی سایت سازمانی

1. امکان معرفی بخش‌های مختلف یک سازمان یا نهاد به همراه معرفی خدمات هر بخش به طور جداگانه

2.بخش معرفی مدیران هر بخش و مشخص کردن سطوح مدیریتی در سازمان

3. امکان نمایش چارت سازمانی 

4.معرفی پرسنل مربوطه در هر بخش

5.ارتباط کاربران عمومی و ارباب رجوع با متصدیان بخش‌های مختلف به همراه امکان فرستادن مطلب، مدارک و درخواست مرتبط

6. امکان معرفی قراردادهای سازمان و پروژه‌های سازمانی در دست انجام

7.تهیه مقالات و اطلاعات مربوط به بخش‌های مخلف و جدیدترین اخبار بیرون سازمانی و یا درون سازمانی

8. ایجاد گالری تصاویر و یا کلیپ‌های مرتبط به خدمات، اخبار و پروژه‌ها

9. امکان جستجوی تخصصی در مقالات و اطلاعات

10. امکان تغییر تم گرافیکی به صورت محدود

11.امکان مشاهده فیش حقوقی در پنل‌های شخصی کارکنان و بازنشستگان

12. مشخص نمودن آمار بازدید سایت و گزارش‌گیری از مطالب

13. امکان تنظیم پیام‌های مناسبتی و سخن روز در سایت

14. امکان نمایش راهنمای طبقات، اتاق‌ها و تلفن‌های داخلی کارکنان هر بخش

15. امکان ایجاد ارتباط بین پرسنل با یکدیگر و چت آنلاین از طریق سایت عواملی که باعث موفقیت سایت‌های سازمانی می‌شود:


عوامل بسیار زیادی بر موفقیت و کارایی یک سایت سازمانی تاثرگذار است اما توجه به 6 نکته مهم در طراحی سایت سازمانی شما را متمایز خواد کرد:

طراحی قالب زیبا و مناسب برای سایت 

توجه به لوگو ، عکس‌ها، فونت و پوسته سایت، قدرت سایت و حرفه‌ای بودن شما را نشان می‌دهد.

میزان کیفیت محتوا و مطالب سایت

تهیه مقالات و محتوای ارزشمند و مرتبط که بازدیدکنندگان و خوانندگان را به سایت شما مشتاق کند بسیار مهم است. پس سعی کنید در تهیه محتوا دو عنصر آموزنده بودن و جذاب بودن را رعایت کنید.  

استفاده راحت از سایت برای تمامی کاربران

طراحی سایت سازمانی شما باید به گونه‌ای باشد که بازدیدکنندگان سایت به راحتی بتوانند از سایت استفاده کنند و مسیریابی سایت شما برای بخش‌های مختلف راحت و ساده باشد.  

گزینه Call to ActionCall to Action 

از کلماتی در سایت خود استفاده کنید که برای کاربران و بازدیدکنندگان جذابیت بیشتری داشته باشد تا باعث شود سایت و سازمان شما را برای انجام کارشان انتخاب کنند. می‌توانید در موقعیت‌های مختلف این کلمات را تغییر دهید.  

توجه به ارزش و اعتبار سایت سازمانی

اعتماد بازدیدکنندگان را بدست آورید تا اعتبار وب سایت سازمانی شما بالا رود. برای این کار باید یک وب سایت قوی و امن داشته باشید که از همه لحاظ توجه کاربران را به خود جلب کند تا برای دفعات بعدی نیز نام سایت شما و سازمان شما در خاطرشان بماند. سعی کنید پیوندهای مناسب و آدرس دیگر شبکه‌های اجتماعی خود را در تمامی صفحات لحاظ کنید تا روز به روز شبکه ارتباطی شما در دنیای آنلاین بیشتر شود.   

ریسپانسیو بودن سایت سازمانی

ریسپانسیو بودن سایت یعنی در واقع سایت شما با توجه به مدل دستگاه که لپ‌تاپ است یا موبایل و یا تبلت، به درستی نمایش داده شود و سایزها و فونت‌ها به بهترین شکل ممکن تغییر کنند و به کاربر نمایش داده شوند تا نیازی به تغییر سایز و فونت در گوشی و تبلت نباشد. به همین دلیل با توجه به استفاده بسیار زیاد مردم از گوشی‌های همراه، مهم است که سایت شما ریسپانسیو یا واکنش‌گرا باشد تا به راحتی قابل کاربران بتوانند از خدمات آنلاین شما استفاده کنند.  


سئو و بهینه سازی سایت سازمانی 


یک سایت سازمانی مانند دیگر سایت‌های ارائه خدمات و اطلاع رسانی نیازمند بهینه سازی هستند تا توسط موتورهای جستجوگر رتبه بندی شوند. به همین علت در کنار ظاهر و پوسته زیبای سایت باید مطالب طوری بهینه شوند تا در سرچ کاربران نمایش داده شوند.

پیشنهاد ما این است که سئوی سایت را به سئوکاران حرفه‌ای بسپارید اما به طور کلی سه مولفه اصلی استفاده از کلمات کلیدی مناسب، تگ‌ها و لینک‌های داخلی و خارجی است که در تولید محتوای سایت باید استفاده شوند.

اگر تصمیم به طراحی سایت و یا سئوی سایت‌تان را دارید، می‌توانید با مشاوره رایگان توسط تیم طراحی و تیم فنی شرکت وب‌تیار بهترین تصمیم را بگیرید.