کیف پول الکترونیک

کیف پول تعاریف و کاربردهای مختلفی دارد. به عنوان یک تعریف کلی می توان آن را یک ابزار تسهیل و تسریع کننده در عملیات پرداخت نامید. یک عملیات پرداخت می تواند به طور مستقیم یک یا چند حساب بانکی را به صورت لحظه ای یا با تاخیرمتاثر سازد یا اینکه فقط یک حساب مادر در فرایند های مالی مربوطه دخیل باشد. اینکه فرایند های مالی و تسویه یک کیف پول به چه شکلی طراحی و پیاده سازی گردد، بسته به نیازهای مختلف می تواند متفاوت بوده که منجر به شکل گیری انواع مختلف کیف پول مانند، کیف پول نقدی، کیف پول پیش پرداخت، کیف پول باز، کیف پول بسته، کیف پول اعتباری خرد، کیف پول اعتباری سازمانی و ... می گردد.

در یک تعریف فنی تر، می توان کیف پول الکترونیک را اینگونه تعریف کرد: هر ابزار الکترونیکی سخت افزاری یا نرم افزاری که بتوان مبلغی را در آن شارژ نموده و جهت پرداخت از طریق ابزارهای الکترونیکی یا درگاههای پذیرنده تراکنش های الکترونیکی از آن استفاده نمود. مطابق با این تعریف کلیه کارت های پیش پرداخت مانند کارت هدیه، کارت شارژ مترو، ابزارهای پرداخت NFC، برنامه های موبایل یا وب سایت های فروشگاهی که امکان شارژ از درگاه ههای بانکی را دارند و ... می توانند انواع مختلف کیف پول باشند.

ولی آنچه امروزه تحت عنوان کیف پول الکترونیک می شناسیم کاملا متفاوت بوده و عمدتا تصویری از یک برنامه موبایل را در ذهن تداعی می کند. امروزه استفاده از گوشی های موبایل هوشمند بسیار مرسوم شده است و فراهم ساختن امکان پرداخت از طریق تلفن همراه نیز برای کاربران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو بانک ها به ایجاد ابزارهای بانکداری همراه مانند موبایل بانک روی آورده اند. همچنین سایر شرکت های ارائه کننده خدمات پرداخت، ابزارهای مختلفی را جهت پرداخت از طریق گوشی تلفن همراه، ارائه نموده اند که یکی از پرکاربردترین و کامل ترین آنها، کیف پولهای دیجیتال می باشد. چنین کیف پولهایی قابلیت ها و امکانات فراوانی را برای کاربران فراهم می سازند. برخی از این قابلیت های به شرح ذیل است:

 • خرید شارژ و اشتراک اینترنت
 • پرداخت قبوض آب، برق جریمه
 • خرید اشتراک فیلم و سرگرمی
 • خرید آنلاین از فروشگاههای اینترنتی
 • خرید و پرداخت از طریق اسکن QR
 • مدیریت هزینه های شخصی
 • ...

برخی از عملیات بانکی هم ممکن است با استفاده از کیف پول الکترونیک قابل انجام باشد مانند:

 • ثبت کارت های بانکی
 • انتقال وجه به صورت کارت به کارت
 • استعلام وضعیت چک
 • پرداخت اقساط
 • ...

هرچه میزان عملیات بانکی در برنامه موبایل طراحی شده پر ررنگ تر باشد، رفته رفته از یک کیف پول دیجیتال فاصله گرفته و به سمت یک برنامه همراه بانک میل می کند که در این صورت لازم است سطوح دسترسی بیشتری به سرویس های بانکی برای برنامه مذکور فراهم گردد. در صورتی که برنامه مذکور صرفا از سرویس های پرداخت استفاده نماید و وارد فرایندها و عملیات بانکی نشده و تمرکز آن بر روی فرایند های کسب و کاری غیر بانکی باشد، در این صورت به یک کیف پول دیجیتال شبیه تر خواهد بود. این موضوع در واقع وجه تمایز کیف پولهای دیجیتال و برنامه های همراه بانک می باشد. کاملا بدیهی است که برنامه های همراه بانک و کیف پول الکترونیک در بسیاری از موارد ممکن است با همدیگر همپوشانی داشته و در مواردی مکمل همدیگر باشند.

یکی از کاربرد های مهم یک کیف پول الکترونیک که کمتر در برنامه های تولید شده به آن پرداخته شده است، ایجاد و مدیریت اعتبار می باشد. از آنجایی که تمرکز در چنین کیف پولی بر روی اعتبار است، به آن کیف پول اعتباری گفته می شود. کیف پول تولید شده توسط شرکت توسعه فناوری نیکاپرداز، علاوه بر داشتن کلیه قابلیت های مرسوم یک کیف پول دیجیتال ، به گونه ای طراحی شده است که در آن می توان یک اعتبار را در سطوح خرد و کلان، تعریف، تخصیص و مدیریت نمود.

در این کیف پول میتوان یک اعتبار را با پشتوانه یک حساب بانکی معتبر و احراز هویت شده، ایجاد و سپس آن را بین افراد مختلف که در سیستم اعتباری کیف پول عضو می باشند مبادله نمود. به عبارتی بسیاری از تعاملات مالی که بین افراد قرار است روی دهد از طریق مانده های حساب کیف پول صورت می پذیرد و در نهایت در فرایند های تسویه مالی یا برداشت پول فیزیکی(وجه نقد) حسابهای بانکی واقعی متاثر می گردد.

در این سیستم کاربران دارای سطوح مختلفی می باشند که می توانند در نقش کاربران مصرف کننده یا تامین کننده اعتبار و تامین کنندگان کالا یا خدمات(پذیرندگان) ظاهر شوند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این کیف پول اعتباری و مشاهده دمو سیستم می توانید با همکاران ما در ارتباط باشد.