آموزش مجازی

آموزش مجازی

شاید کمتر کسی تصور میکرد که ایده هایی که در 10 سال گذشته در خصوص آموزش مجازی و آموزش از راه دور مطرح می شد روزی به واقعیت بپیوندد. امروزه آموزش مجازی به یکی از اولویت های اصلی سازمان ها و نهاد های دولتی و خصوصی تبدیل شده است. 
شکل آموزش مجازی در ابتدا به صورت آموزش های متنی و تصویری بود که از طریق وب سایت ها و  وب لاگ ها ارائه می شد. سپس آموزش های چند رسانه ای از طریق ارائه محتوای آموزشی در قالب ویدئو آموزشی و محتواهای تعاملی  بر روی  دیسک ها فشرده و DVD ارائه می شد که با توجه به گسترش شبکه اینترنت و رشد تکنولوژی و افزایش پهنای باند شبکه های ارتباطی، بسیاری از آموشهای مجازی با محتوای چند رسانه ای از طریق شبکه اینترنت ارائه می شوند و ساست هایی مانند یوتویوب در این زمینه پیشتاز هستند.

امروزه تفریبا همه دانشگاههای معتبر در سرتاسر جهان مجهز به زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری آموزش مجازی می باشند. برخی از سایت ها  مهم مانند Coursera  بسیاری از واحدهای آموزشی دانشگاههای معروف و درجه یک دنیا را به روش مجازی ارائه می دهند.

به توجه به شرایط پیش آمده ناشی از اپیدمی ویروس کوید 19 اهمیت و ارزش آموزش مجازی جایگاه ویژه ای پیدا کرد تا جایی که کلیه سطوح آموزشی جوامع حتی دوره های ابتدایی را در بر گرفته است و دولتها راهی بجز آموزش مجازی پیش رو نداشته اند. 

شرکت توسعه فناوری نیکاپرداز با در اختیارداشتن کارشناسان و متخصصین مهندسی نرم افزار کلیه زیرساخت های نرم افزاری آموزش مجازی تولید نموده و آماده ارئه  و راه اندازی آن برای کلیه مراکز آموزشی از جمله آموزشگاهها، مدارس می باشد. این خدمات در دو بخش  قابل ارائه می باشد:

سیستم مدیریت آموزش و محتوای آموزشی(LCMS)

در سیستم های آموزش مجازی همواره دو موضوع مطرح است. اول اینکه ساختار آموزش به چه شکلی تعریف و سازماندهی می شود.مانند دوره های آموزشی، پیش نیازها، هم نیازها، مدرسین، دانش آموزان و …. این بخش از سیستم به مباحث مدیریتی آموزش می پردازد و تحت عنوان سیستم مدیریت آموزش(Learning Managemnt System:LMS) از آن یاد می شود.  یک بخش دیگر به مسایل مرتبط با محتوای آموزش  می پردازد. مانند سیلابس دوره ها، محتوای دوره، اشیا یادگیری(Learning Objects)، تالیف دوره ها، انواع مواد استفاده شده در ساخت محتوا(متن، تصویر، ویدئو) که اصطلاحا به این بخش مدیریت محتوای آموزش(Content Mnagement System: CMS) گفته می شود. در نهایت این دو بخش  در کنار همدیگر تحت عنوان سیستم مدیریت آموزش و محتوای آموزشی(Learning and Content Management System:LCMS)

 •  تالیف دوره های درسی مطابق با استاندارد SCROM
 • مدیریت دانشجویان و کاربران میهمان
 • مدیریت اساتید
 • مدیریت دوره های آموزشی و انتخاب واحد
 • مدیریت آزمونها و کوییز ها
 • فروم و شرکت درمباحث
 • پرسش وپاسخ
 • مدیریت مالی و پرداخت آنلاین
 • مدیریت کاربران و تعیین سطوح دسترسی

سیستم کلاس مجازی آنلاین

یکی از مهمترین نیازها در سیستم ها آموزش مجازی ایجاد یک ارتباط تعاملی بین آموزش دهنده(استاد) و آموزش گیرنده می باشد. بسیاری از رسانه هایی که در سیستم های آموزش مجازی استفاده می شوند دارای یک ارتباط یک طرفه می باشند. مانند صفحات وب، فایل های ورد یا pdf، تصاویر، فایلهای ویدئویی یا صوتی، تلویزیون.

شاید ساده ترین ارتباط دو طرفه در ارتباط دانشجویان با همدیگر و با استاد، مشارکت در مباحث گفتگو و پرسش و پاسخ ها باشد که به صورت لحظه ای نیست و پس از آن ارتباط از طریق چت آنلان یک ارتباط تعاملی ایجاد می کند. باید بتوان زیر ساختی را فراهم ساخت که این ارتباط تعاملی را در کاملترین شکل ممکن فراهم سازید بطوریکه:

 • استاد بتواند تعداد دانشجویان کلاس را شمارش و حضور و غیاب کند
 • استاد بتواند در هر لحظه از یکی از دانشجویان یا همه آنها سوالی را بپرسد
 • دانشجو بتواند سوال خود را بپرسد و رفع ابهام نماید
 • استاد بتواند به کل ملاس به صورت متنی پیام دهد
 • استاد بتواند محتواهای آموزشی و وایت برد خود را به اشتراک بگذارد تا همه دانشجویان آن را ببینند.
 • استاد و دانشجو بتوانند از طریق متن، صدا یا ویدئو با همدیگر به صورت لحظه ای ارتباط بگیرند 

کلیه نیازمندی های فوق فضای یک کلاس واقعی را تداعی می کند که باید بتوان آن را در فضای مجازی شبیه سازی و پیاده سازی نمود و  به آن یک کلاس مجازی گفته می شود. برخی از امکانات یک کلاس مجازی را می توان با ابزارهای سخت افزاری مانند سیستم های ویدئو کنفرانس فراهم نمود که پرهزینه است. امروزه با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش پهنای باند اینترنت و زیرساخت های ارتباطی، می توان امکانات نرم افزاری لازم را به شکلی پیاده سازی نمود که کلیه نیازمندیهای یک کلاس مجازی را بتوان از طریق اینترنت و مبتنی بر وب ارائه کرد.  شرکت نیکا پرداز زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری لازم را جهت ایجاد کلاسهای مجازی متناسب با نیازمندی هایی که در بالا به آنها اشاره شد را فراهم نموده است و آماده ارائه خدمات مذکور به کلیه مراکز آموزشی می باشد. جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان آموزش مجازی  شرکت نیکاپرداز تماس حاصل نمایید.