طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش‌گرا چیست؟

همانطور که می‌دانید امروزه استفاده از گوشی‌های تلفن همراه چندیدن برابر شده است، به طوری که اکثر کاربران از تلفن همراه خود برای بازدید سایت‌ها و خریدهای اینترنتی استفاده می‌کنند. 

به همین منظور بسیار مهم است که تمام صفحات وب سایت به همان اندازه که در نمایشگرهای بزرگ دیده می‌شوند، در لپ‌تاپ، تبلت و گوشی موبایل نیز با توجه به استاندار اندازه صفحه نمایش داده و دیده شوند و نیازی به تغییر سایز در گوشی یا تبلت نباشد و باعث به هم ریختگی صفحه نشود.

پس به طور کلی می‌توان گفت طراحی ریسپانسیو باعث می‌شود که صفحات سایت شما در هر نوع دستگاهی اعم از گوشی، تبلت و کامپیوتر و در دو جهت افقی و عمودی نمایش درستی داشته باشد؛ بدون اینکه بخواهید برای سایزهای مختلف صفحات نمایش‌ دیوایس‌های متفاوت، یک صفحه‌ی جدا طراحی کنید. 


طراح وب سایت با دانش ریسپانسیو

امروزه اگر سایت شما واکنش‌گرا نباشد تعداد بسیار زیادی از کاربران و مشتریان خود را از دست خواهید داد. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که وقتی سفارش سایت خود را به طراح می‌دهید مطمئن شوید که طراح سایت از این دانش برخوردار است و به بهترین نحو سایت شما را ریسپانسیو طراحی می‌کند.

پس یادتان باشد اگر سایت شما واکنش‌گرا نباشد به زودی زود از چرخه رقابت‌های بیزنسی حذف خواهید شد. 


مزایای سایت ریسپانسیو

1. سایت واکنش‌گرا در تمامی دستگاه‌ها چه مانیتور بزرگ، چه لپ تاپ و چه گوشی سازگار است و به لحاظ اندازه و سایز و طراحی دچار هیچ مشکلی نمی‌شود.

2. کاربران سایت شما در صورت ریسپانسیو بودن سایت به راحتی تمام از سایت استفاده می‌کنند و لذت می‌برند.

3. سایت‌های واکنش‌گرا در گوگل رتبه بهتری کسب می‌کنند!

4. به دلیل افزایش بازدید کاربران از سایت به لحاظ سئو در جایگاه بهتری قرار می‌گیرد.

5. سایت ریسپانسیو با تمام موتورهای جستجو سازگاری دارد.

6. به دلیل محبوبیت این سایت‌ها در بین کاربران، به صورت روزانه آمار بازدید سایت افزایش میابد.


روش تشخیص سایت ریسپانسیو از سایت ساده

برای تشخیص این کار دو راه کار ساده وجود دارد:

1. ابتدا سایت را درمرورگر لپ تاپ خود ببینید و سپس آدرس همان سایت را مرورگر گوشی همراه خود وارد کنید و ببینید. 

اگر سایت ریسپانسیو باشد یه صورت خودکار سایز عکس‌ها و فونت متن و جای منوهای سایت با توجه به سایز صفحه گوشی تغییر کرده و کار با سایت بسیار راحت خواهد بود.

اما اگر سایت ریسپانسیو نباشد بهم ریختگی در چیدمان سایت و محتوا رخ می‌دهد که مجبور خواهید شد گوشی را به حالت افقی تغییر دهید و یا در تنظیمات، سایزها را تغییر دهید که کار دشواری است.

2. روش دوم روشی است که گوشی و تبلت کنار خود ندارید. ابتدا سایت را در مرورگر صفحه نمایش خود باز کنید و سپس عرض مرورگر را به آرامی کم و زیاد کنید. اگر سایت ریسپانسیو باشد مشاهده می‌کنید که با کم کردن عرض صفحه چیدمان صفحه نیز به همان اندازه به صورت خودکار کم خواهد شد و هیچ بهم ریختگی نیز مشاهده نخواهید.