طراحی گرافیک سایت

دانشی که در دنیای آنلاین، زیبایی می‌آفریند !

طراحی گرافیک سایت چیست؟


پس از ورود یک کاربر به سایت شما، اولین چیزی که ذهن او را مشغول و به خود جذب می‌کند، گرافیک سایت شما است. اگر طراحی وب سایت از گرافیک خوبی برخوردار باشد، کاربر تمایل پیدا می‌کند که در سایت بماند و به جستجو در قسمت‌های مختلف بپردازد و از اینکه سایت شما به مخاطبین خود احترام گذاشته و صفحات زیبایی را طراحی کرده است در ذهن کاربر همیشه ماندگار خواهد شد.

وقتی متخصصان و حرفه‌ای‌ها طراحی گرافیک سایت را انجام می‌دهند، به خوبی می‌دانند که یکی از روش‌های مهم برقراری ارتباط با کاربر، ایجاد محتوای بصری استاندارد و زیباست. طراحان گرافیک سایت با استفاده از دانش و تجربه به طراحی صفحات و تصاویر و لوگوها و به طور کلی عناصر تعاملی می‌پردازند تا کاربران بهترین تجربه از بازدید و کار با وب سایت‌ اختصاصی شما را داشته باشند.
به چه علت گرافیک سایت تا به این حد اهمیت دارد؟


 گرافیک سایت دقیقا به اندازه محتوایی که تهیه می‌کنید و در آن قرار می‌دهید مهم است! اگر سایت شما از گرافیک خوبی برخوردار نباشد مطمئنا حتی اگر هم محتوای خوبی داشته باشد برای مخاطبانتان جذاب نخواهد بود و شاید حتی کاربران و مخاطبان تصمیم بگیرند که به سایت شما سر نزنند.

گرافیک کاران حرفه‌ای می‌دانند که باید با خلاقیت، دانش، تخصص و حتی سلیقه مشتری برای توضیح و ارائه بخش‌های مختلف سایت به مخاطب به بهترین شکل ممکن بکوشند. از طرفی دیگر یک گرافیک خوب تاثیر زیادی روی بهینه سازی سایت شما در موتورهای جستجو دارد و باعث می‌شود رتبه سایت شما افزایش پیدا کند.

اهمیت طراحی گرافیک سایت مخصوصا در یک سایت‌ فروشگاهی که محصولات زیادی را برای فروش آنلاین بر روی سایت قرار می‌دهد بیشتر به چشم می‌خورد زیرا مشتریان باید بتوانند در ابتدا به لحاظ بصری جذب یک محصول مانند پوشاک شوند و سپس به بررسی جزئیات آن بپردازند. پس با یک طراحی گرافیک قوی بازدید سایت و افزایش فروش خود را تضمین کنید.


گرافیک سایت شامل چه مواردی می‌شود؟


تمامی مدل‌های رنگ بندی سایت، اندازه‌ها، نوع فونت و قلم، دکمه‌ها، پس زمینه، منوها، هدر، فوتر و... در مجموعه طراحی گرافیک سایت قرار می‌گیرند که اگر هر کدام از این‌ها توسط طراح گرافیکی که خلاق باشد و همچنین استاندارهای لازم را نیز در طراحی رعایت کرده باشد انجام شود، می‌توان گفت که وب سایت طراحی شده، وب سایت خوب و کارآمدی‌ست و می‌تواند مخاطبان و کاربران زیادی را به خود جلب کند.


نحوه تولید محتوای گرافیکی برای سایت


در این قسمت محتواهای گرافیکی که برای هرچه زیباتر شدن یک وب سایت طراحی می‌شوند را باهم بررسی می‌کنیم:


1. عکس‌ها و تصاویر استفاده شده در سایت


2. نمودارهای سایت به منظور فهم بیشتر مطالب به لحاظ بصری


3. داده‌های کمی در سایت که به فهم مطالب و اطلاعات به ما کمک می‌کند


محتوای گرافیکی 


مدل‌های مختلف تولید محتوای گرافیکی در وب سایت‌ها:

موشن گرافیک

ویدیوهایی که پیام و تصویر را به صورت متحرک منتقل می‌کنند

اسلاید بارها

اینفوگرافیک

ترکیب گرافیک با عناصری مانند تصاویر و نمودارها و آیکون‌ها به منظور فهم بیشتر مطالب

عکس نوشته‌ها

عکس‌ها و تصاویری که به آن‌ها متن توضیحی با گرافیک خاص به منظور زیباتر شدن و یا فهم مطلب اضافه شده است

استیکرها

استیکرها می‌توانند طرح‌هایی آماده باشند و یا طراح گرافیک آن‌ها را به صورت اختصاصی طراحی کند10 نکته اساسی و مهم در طراحی گرافیک سایت


نکات بسیار مهمی که در طراحی گرافیک سایت باید به آن‌ها توجه کرد عبارت است از:

1.رنگ‌ها در طراحی گرافیک سایت

دنیای رنگ‌ها دنیای پیچیده‌ای است. هر رنگی منحصر به فرد و معانی و تعابیر مختلفی دارد به همین جهت ترکیب رنگ‌ها و یا کنار هم قرار دادن آن‌ها دانش و اصول مشخصی دارد که یک طراح گرافیک سایت به خوبی می‌داند در ترکیب رنگ‌ها از کدام یک در کنار هم استفاده کند.

2. عکس‌ها و تصاویر در طراحی گرافیک سایت

استفاده از تصاویر خوب و باکیفیت در طراحی وب سایت و جذب مخاطب اهمیت بسیار زیادی دارد. مخصوصا یک سایت‌ فروشگاهی که محصولاتی برای فروش دارد، عکس تصاویر محصولات باید از کیفیت و دیزاین خوبی برخوردار باشد.

3.شفافیت صفحات وب سایت‌

شفافیت در صفحات وب سایت بدین معناست که در طراحی گرافیک سایت باید موارد گرافیکی و طراحی را مرتبط با محتوای طراحی چیدمان کرد تا مطالب به صورت کلی واضح و شفافا به نظر برسند.

4. فونت و خوانایی محتوای سایت

نوع فونت، اندازه فونت، اینکه در کجای متن فونت ما مورب یا پررنگ باشد و یا اینکه کجاها کوچک‌تر و بزرگ‌تر باشد همگی به خلاقیت طراح گرافیک سایت بستگی دارد و بسیار هم مهم است.

5. طرح کل صفحه و قالب سایت در طراحی گرافیک سایت

نحوه و مدل چیدمان تمامی عناصر در یک وب سایت، فاصله میان اجزای مختلف یک سایت، اینکه درجه اهمیت نمایش دادن آن‌ها چگونه است، همه و همه مربوط به طراحی گرافیک کل صفحه یک سایت است.

6. دکمه‌های استفاده شده در سایت

انواع طراحی دکمه‌های لینک‌دار، پیمایشی و ناوبری و اینکه هر کدام از آن‌ها در کجای سایت باید قرار بگیرند به عهده گرافیک کار سایت است.

7. تراز بندی در طراحی گرافیک سایت

ایجاد ارتباط مناسب بصری بین تصاویر، شکل‌ها و متن‌ها در وب سایت را تراز بندی می‌گویند که در طراحی گرافیک سایت بسیار حائز اهمیت است.

8. ایجاد تعادل در طراحی گرافیک سایت 

توزیع استاندارد عناصر گرافیکی در یک صفحه وب سایت باید تعادل داشته باشد. سه مدل تعادل در گرافیک وجود دارد. متقارن، نامتقارن و شعاعی. 

9. سلسله مراتب در طراحی گرافیک سایت

سلسه مراتب در معنای کلی یعنی ایجاد اولیت بندی درست عناصر در صفحه. تشخیص اینکه چه متنی در کجای کادر در کجای صفحه باشد و یا چه متنی پررنگ‌تر و بزرگ‌تر باشد و در ابتدا قرار بگیرد مربوط به سلسه مراتب در طراحی گرافیک سایت است.

10. کنتراست در طراحی گرافیک سایت

کنتراست یعنی تشخصی خلاقانه عناصر در مقابل تضاد آن‌هاست. یعنی مثلا روشنایی در برابر تاریکی، نازکی در برابر ضخیمی و کوچکی در برابر بزرگی.